Umetniški projekti

Umetni__ka_produkcija_splet.jpg

SPEKULA

Dogodki manifesta Spekula so s strani Univerze na Primorskem, Pedagoške fakultete, namenjeni promoviranju kulturno-umetniške produkcije in specializiranih poklicev ob strategiji razvoja novih umetniških študijskih programov.

 

V. manifest SPEKULA 2023

Peta edicija manifesta Spekula, ki jo organizira Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran, predstavlja študijo umetniških del in pojavov, vezanih na polje vidnega in zaznavnega skozi interpretacijo kolektivnega ali posameznega dotika kreativnega, empiričnega udejanjanja skozi risarske, slikarske, prostorsko instalacijske ter vizualno umetniške prakse. Pod vprašaj in v osrednjo študijo se postavlja izkušnje in raziskave avtorjev, ki s svojim delom zaznajo lastna posamična odkritja skozi oseben pogled in dotik lastnih kreacij ob tvorjenju novih podob, ki venomer generirajo nove spomine, resnice in dražljaje.

Prav tam, kjer naslov narekuje obravnavo vidnega in spomin, se srečujemo s skupino avtorjev, kot so: Duša Jesih,  Rajko Apollonio, Miha Štrukelj, Maxime Berthou in Mark Požlep. Na razstavi, ki je letos v Galeriji Loža v Kopru, se tako prepletajo medijsko podprta različna dela, ki kažejo na kompleksnost in utemeljeno sleherno samostojno rast likovne govorice ter kontekst posameznikovih udejstvovanj. Avtorji predstavljajo visokokakovostne akterje tako na slovenski kot mednarodni umetniški sceni. Timbrika, sled, kakovost, ki so jo avtorji zmožni, narekuje standarde sodobne umetnostne afirmacije in sofisticiran umetnostni kod.

Manifest Spekula spremljajo različni dogodki: okrogle mize, gostujoča predavanja, spremljevalne razstave, ogled razstavišč, ustanov in ustvarjalne delavnice. Pester program je namenjen študijskemu udejstvovanju; služi kot platforma za razvoj  umetniških dosežkov znotraj lokalne skupnosti in univerzitetnega prostora ter promociji novega študijskega programa Vizualne umetnosti in oblikovanje na Univerzi na Primorskem, Pedagoški fakulteti.

Umetniški vodja   izr. prof. dr. Tilen Žbona

Spekula_2023.jpg

Foto: Obalne galerije

IV. manifest SPEKULA 2022

Četrta edicija umetniškega festivala predstavlja obširno študijo umetniških del in pojavov, ki s svojo predstavitvijo uresničujejo udejanjanje kulturno umetniške scene in s tem tolmačijo vrednote družbenih kvalitet in norm. Ne tolmačijo zgolj estetizacije konteksta ali sprožajo čustvena dognanja narativnih inscenacij, temveč postavljajo standarde in kode branja tako moralnih vrednot kot beleženja dokumentarnega poistovetenja. V ta namen se glasi naslov »IN THE MIDDLE, OFF – V vmesnem pogledu / Nella visione intermezza« kot nekakšen posluh do narave vidnega, zaznave in upodabljanja lastnih idej skozi arhetip predpostavljenih vzorcev družbene rasti. Predstavljena dela se vrstijo od likovne umetnosti, prostorske instalacije do intermedijske, konceptualne, družbeno angažirane vizualne umetnosti in vprašanj in vrednot, ki se porajajo in odzovejo nanje.

Na predstavljeno temo se na razstavi z naslovom »IN THE MIDDLE, OFF – V vmesnem pogledu / Nella visione intermezza« v galeriji Meduza odzovejo štirje avtorji vidnejšega pomena, ki postavljajo sodobne standarde likovne oz. vizualne umetnosti in širše. Tako beležimo Žigo Kariža, Viktorja Bernika, Igorja Andjelića in Leona Zuodarja, kjer vsak samostojno narekuje lastne trende in prodorno postavlja paradigme časa in poistovetenje odnosov med kulturo zaznave in uresničevanje visokih ciljev in kompetenc, ki jih je moč dognati in osmisliti skozi vrednote vidnega. V galeriji Insula se predstavlja z razstavo »DNK - Izročilo« Jiři Kočica, ki prav tako obravnava vrednote in kvalitete umetniških pojavov, kjer si skozi interdisciplinarno delo vzpostavlja dialog o razsežnosti umetniške produkcije. Dogodki, ki nas spremljajo pronicajo različna imena iz sveta umetnosti in kulture, med raznimi si sledijo Nina Jeza, Renske Svetlin, Sarival Sosič, Vid Lenard, Borut Jerman, Vasja Nagy, Manolo Cocho, Darija Žmak Kunić, Dejan Mehmedovič, Anže Okorn, Noriaki Sangawa, Peter Ciuha, idr. Tako se bomo soočali z raznimi dogodki, debatami in predstavitvami na temo umetnosti, kulture in družbenih dejavnosti, kjer bomo vzpostavljali stike in gojili dialog o aktualnih umetniških trendih, dosežkih in pojavih.

Vsi dogodki so študijskega pomena in služijo kot platforma za vzpostavitev rasti umetniških dosežkov znotraj lokalne skupnosti, univerzitetnega prostora in promociji novega študijskega programa Vizualne umetnosti in oblikovanje na Univerzi na Primorskem, Pedagoški fakulteti. Spekula 2022 se med drugim odvija ob jesenskem programu Obalnih galerij Piran, ki je vzporedno z razstavo NEXT GENERATION v OGP posvečen mladim mednarodnim talentom iz akademij vizualnih praks iz širše regije, vključno z izborom študentski del novega študijskega programa Vizualne umetnosti in oblikovanje - VUO.

umetniški  vodja, izr. prof. dr. Tilen Žbona

Letak_PROGRAM_ZADNJA_1B.jpg

 

OTVORITEV_SPEKULA.jpgOTVORITEV_SPEKULA_1.jpgotvoritev_SPEKULA_2.jpg

Foto: Obalne galerije

III. manifest SPEKULA 2021

Tretja edicija Spekule 2021 s podnaslovom PRAŠNE POVRŠINE – Umetnost kot misel o naravi, zajema videnje sodobnih smernic kulturno-umetnostnih pojavov, umestitev umetniških del v odnosu z naravo, skrb zanjo in za njeno ohranitev. Narava kot del diseminacije družbenih vrednot in vpenjanja specifičnih sprememb v družbeni kontekst o rabi in artikulaciji rasti ter potrošnje bivalnega okolja s podoživljanjem nenaravnih virov in vpliva le-teh na okolje vpliva na umetnost v zadnjih letih ter posveča posebno skrb in namensko konstrukcijo prav tovrstnim pojavom znotraj ekoloških in naravovarstvenih družbenih pogledov. Ob takem pristopu ozaveščenosti, revitalizacije in vpenjanja vedenjskih sprememb se vrednote pogleda na  naravo zrcalijo v spremenjenih kodih umetniških stvaritev ter v naravovarstvenih in sociološko-kulturnih kontekstih. Umetnikovi pogledi na ta način v zadnjih časih, poleg specifičnih epohalnih sprememb vrednot in posameznikove identitete, ob gojenju odgovornejšega ravnanja z naravo zrcalijo razmisleke in pretvorbe lastnih idej znotraj umetniških kodov; ti pa vodijo k diseminaciji odgovornejšega ravnanja z družbenimi, sociološkimi in naravovarstvenimi vrednotami. PRAŠNE POVRŠINE – Umetnost kot misel o naravi se torej prevede v fenomen umetniškega modusa in širše izraženega konsenza z željo po kakovostnejšem in uravnovešenem ravnanju z naravo ter posredno novo doživljanje na novo grajenih vrednot podobe.

Podoba, ki jo lahko zaznamo v sodobnem umetniškem izražanju, goji tako družbene vrednote kot rast posameznikov. V ta namen bi si tretja edicija Spekule prizadevala vpeljati širši diapazon in trajnostno udejanjala umetniške kode kot sporočilni model komunikacije ideje o umetnosti v naravovarstvenem in sociološko–kulturnem kontekstu revitalizacije, ozaveščenosti o pomembnosti umetniške sporočilne vrednosti lokalni skupnosti in širši regiji. Trend družbeno angažirane umetnosti se pojavlja z različnimi umetniškimi kodi in sporočili …

Del razstave z naslovom DIAPAZON POGLEDA bo na ogled v Galeriji Meduza v Kopru, kjer bodo razstavljale Nina Mršnik, Lara Marconi in Eda Birsa. Avtorice se uvrščajo v dejavne akterke sodobne umetniške produkcije skozi prizmo treh različnih pristopov, ki tvorijo celoto skupnega jezika; tako slikarska dela in podobe Ede Birsa pričajo o pomembnosti transferja na duševni ravni, Lara Marconi vpenja lastno delo v slehernega prevajalca ponavljajočih in sintetičnih podob ob preoblikovanju dvodimenzionalne ploskovne naracije pravljičnih motivov, Nina Mršnik pa širi polje poslikane površine v kontekst particitornega doživljanja umetnine kot nekakšen konstrukt okušene izkušnje, in sicer tako, da s prostorsko instalacijo ter z vpenjanjem estetsko dognanih vrednot tvori nove situacije reinterpretiranih izkušenj.

Festival Spekula bodo spremljali dogodki, kot so predstavitve avtorjev, okrogle mize ter predstavitve profesionalcev in strokovnjakov, ki se dotikajo vizualne umetnosti in širše.

umetniški vodja, izr. prof. dr. Tilen Žbona

razstava_pra__ne_povr__ine__7_.jpg

Foto: Andreja Perčič

II. manifest SPEKULA 2020

Po uspešni akreditaciji novega dodiplomskega univerzitetnega študijskega programa prve stopnje Vizualne umetnosti in oblikovanje na Univerzi na Primorskem, na Pedagoški fakulteti, septembra prihaja druga edicija umetniškega manifesta SPEKULA 2020. Zvrstili se bodo kulturno-umetniški dogodki, s katerimi sodelujoči umetniki želijo predstaviti svoj poklic in svoje delo.

Manifest je usmerjen v ozaveščanje skupnosti in razvijanje novega dodiplomskega študijskega programa Vizualne umetnosti in oblikovanje, ki bo s študijskim letom 2021/2022 obogatil obalni prostor. Spremljevalni program manifesta zato ponuja vpogled v poklic in stroko bodočim študentom in širši javnosti, ki želijo ubrati pot po ustvarjalnih, umetniških in produkcijskih veščinah za samostojno in uspešno rast. na lastni in skupni življenjski poti.K izvedbi tega velikega projekta bodo pripomogli in v njem sodelovali tudi Obalne Galerije Piran, platforma Avtomatik Delovišče ter Kulturno izobraževano društvo Pina. Manifest se bo začel 11. septembra ob 18. uri v Galeriji Meduza v Kopru z odprtjem razstave

Z razstavo s podnaslovom Prevodi vizionarstva ali iluzija se postavlja pod vprašaj pojave in manifestacije sodobnega umetniškega koda in njegove usmeritve do dekodifikacije. Vizionarstvo, ki ga avtorji podeljujejo lastnim umetniškim in družbeno širše angažiranim delom, predpostavlja govorice in usmeritve univerzalnega jezika podob, ki jih v obliki kontemplacije in introspekcije uprizarjajo posamezniki znotraj umetnostnih modusov in vsebinskega odklanjanja na stvarnem ali namišljenem pojavu.Osrednja študija in predstavitev avtorjevih del, pogledov in uprizoritev ob predstavitvi razstave Prevodi vizionarstva ali iluzija se opus umetniških del, manifestacij, prikaže skozi prizmo širitve njihovega konteksta, ob vplivih konstantnih pričajočih težnjah po usmeritvi v univerzalno, kulturno in ideološko stališče.

Avtorji razstave, ki je osrednji dogodek projekta, so Nemanja Cvijanovič (HR), Polonca Lovšin (SI), Dragana Sapanjoš (HR) in Jiri Kocica (SI). Uvrščajo se med akterje Evropskih in nacionalnih dosežkov znotraj vprašanj, ki se gibljejo med identiteto in vzorčno opredelitvijo uveljavljenih umetniških gibanj in opredeljevanju enosmernih pogledov znotraj estetizacije umetnostnih govoric (Heappening, Conceptual Art, Installation, New Media Context …).

Spekula_2020.jpg

Foto: Obalne galerije

I. manifest SPEKULA 2019

Od 14. marca do 9. maja 2019 UP PEF pod vodstvom izr. prof. dr. Tilna Žbone organizira projekt SPEKULA - Na prelomu upodobitve/At the edge of the depiction, ki bodo potekali v Galeriji Loža Koper. To so raziskovalno, kulturno-umetniške dogodke, ki so namenjeni promoviranju kulturno-umetniške produkcije ob strategiji razvoja novih umetniških študijskih programov na UP PEF. Dogodki so usmerjeni v lokalno ozaveščanje in dvigu kakovosti kulturne identitete na sploh. V ta namen so bili k sodelovanju povabljeni relevantni slovenski umetniki, znanstveniki, gospodarstveniki, ugledni profesorji, strokovnjaki z različnih področji, katerim je skupna točka dodana vrednost kreativnega in kognitivnega prispevka, ustvarjalnost, znanost ter opredelitev bodočih specializiranih poklicev.

Spekula_2019.jpg

 

 



PUF festival

Od leta 2016 študentje UP PEF pod mentorstvom izr. prof. Jelene Sitar Cvetko sodelujejo na PUF festivalu.

ArtPEF

Od aprila 2013 na UP PEF potekajo raznovrstni umetniški dogodki združeni pod imenom ArtPEF.  

ArtPEF_email.jpg

Predstavitev ArtPEF

Osrednji namen projekta ArtPEF je predstaviti umetniško produkcijo fakultete in s kulturno-umetniškimi dogodki obogatiti širši družbeni prostor. S projektom želi fakulteta spodbuditi razpravo o umetnosti v izobraževanju. Sestavni del projekta so tudi predavanja, razprave in delavnice, s katerimi se spodbuja razvoj kritične misli ter dejavnih in ustvarjalnih pristopov k učenju in poučevanju umetnosti. 

 


NACIONALNI PROJEKTI

Razvijanje sporazumevalnih zmožnosti s kulturno umetnostno vzgojo (SKUM)

Ideja projekta je, da ima umetniška izkušnja velik pedagoški potencial. Namen projekta je razvijati povezave med vzgojno-izobraževalnimi zavodi, umetniki in kulturnimi ustanovami v smeri širitve inovativnih in odprtih učnih okolij, ki bodo spodbudno vplivala na dvig sporazumevalnih zmožnosti otrok in mladostnikov.

Osrednji vsebinski cilji projekta so usmerjeni na otroke, učence in dijake. V šolskih in za umetnost avtentičnih okoljih bodo spodbujeni k doživljanju in spoznavanju raznovrstnih umetniških praks ter izražanju v umetniških jezikih in preko njih. Vpeljani bodo v aktivne oblike umetniškega snovanja in v kulturno-umetniško dogajanje v ožjem okolju. Otroci/učenci, vzgojitelji/učitelji in umetniki bodo partnerji. Projekt SKUM je razvojni projekt, ki se izvaja do junija 2022. Sofinancirata ga Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropski socialni skladi. Konzorcij sestavlja 35 partnerjev: UP PEF (poslovodeči partner, UL AG, PI, ZRSS ter 29 vrtcev, osnovnih in srednjih šol. Pismo o sodelovanju je podpisalo preko sto profesionalnih kulturnih ustanov in umetnikov.  

MEDNARODNI PROJEKTI


Erasmus intenzivni program Traditional in Alpe Adria region: Local to Global (TAARLoG)

Izvedba: Pula, od 14. oktobra 2013 do 23. oktobra 2013
Nosilna organizacija: Sveučilišče Jurja Dobrile u Puli, Odjel za odgojne i obrazovne znanosti
Nosilec projekta: Janko Žufić

Sodelujoče organizacije:
Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta (Slovenija),
Univerza v Mariboru, Pedagoška fakulteta (Slovenija),
Università degli studi di Udine (Italija),
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Odjel za odgojne i obrazovne znanosti (Hrvaška).

Sodelavci UP PEF:
Bogdana Borota (koordinatorica projekta UP PEF, predavanja/delavnice),
Jelena Sitar Cvetko (režiserka predstave, predavanja/delavnice),
Ivan Lešnik (predavanja/delavnice).

Področje:
umetnost.

Vsebina in cilji:
V projektu sodeluje 55 študentov in 15 učiteljev mentorjev iz štirih pedagoških fakultet. Tema projekta so kulturna dediščina in ljudski običaji. Namen sodelovanja je spodbuditi mlade k vseživljenjskemu učenju s področja umetnosti, s posebnim poudarkom na obujanju ljudske dediščine na stičišču kultur treh narodov. Aktivnosti so zasnovane na integraciji področij lutkovne, likovne in glasbene umetnosti ter folklornega plesa. Osrednji dosežek projekta je javna izvedba lutkovne predstave v slovenskem, hrvaškem in italijanskem jeziku.

Druge aktivnosti in rezultati:
priročniki in druga strokovna gradiva izdana v e-obliki,
oblikovanje spletne strani o projektu,
izvedba javne predstave za otroke.

Več informacij je objavljenih na strani www.projekti.unipu.hr/taarlog.

Fotografije (ppt)

 

icon open book

Novice

20. dec. | Novice

Okrogli mizi ob šesti ediciji SPEKULE: Gnetljivo navzven

Od 16. decembra 2024 se odvija šesta edicija SPEKULE, ki je nosila naslov Gnetljivo navzven (»KNEADABLE IN THE FLY«). Dogodek, ki je povezal raznolike kulturne ustvarjalce, strokovnjake in ljubitelje umetnosti, se bo zaključil 9. januarja 2025 v Izoli. Med najpomembnejšimi dogodki programa sta bili dve okrogli mizi, ki sta potekali 17. in 18. decembra 2024 v ateljejskih prostorih Vizualnih umetnosti in oblikovanja Univerze na Primorskem na Čevljarski ulici 19 v Kopru.

19. dec. | Novice

Obisk otrok iz Atletske šole

V začetku decembra je Telovadnica UP PEF gostila otroke iz Atletske šole Zajček pri Atletskem klubu Koper.

icon arrow more

Dogodki