Inkluzivna pedagogika

Psihologija oseb s posebnimi potrebami

 
Splošne informacije:

UČNI NAČRT PREDMETA

Predmet:

Psihologija oseb s posebnimi potrebami

Course title:

Študijski program in stopnja

Študijska smer

Letnik

Semester

Inkluzivna pedagogika, 2. stopnja

/

1. ali 2.

1. ali 2. ali 3.

Vrsta predmeta

Izbirni

Univerzitetna koda predmeta:

Predavanja

Seminar

Sem. vaje

Lab. vaje

Teren. vaje

Samost. delo

ECTS

30

/

15

15

15

105

6

Projektna naloga 15 ur = 0,5 KT; študij literature in virov 30 ur = 1 KT; izpit in priprava na izpit 30 ur = 1 KT; praksa 30 ur = 1 KT

Nosilec predmeta:

izr. prof. dr. Tina Kavčič

Jeziki:

Predavanja:

slovenski

Vaje:

slovenski

 

Vsebina:

Razvoj posameznikov z različnimi posebnimi potrebami od spočetja do pozne odraslosti; spoznavne sposobnosti, osebnostne značilnosti, socialne spretnosti in odnosi, značilnosti čustvenega doživljanja in izražanja ter specifike igre in risbe oseb s različnimi posebnimi potrebami v primerjavi z osebami z normativnim razvojem; družine oseb s posebnimi potrebami: prilagajanje staršev, medosebni odnosi v družini; uravnavanje vedenja učencev s posebnimi potrebami.

 

Temeljni literatura in viri / Readings:

  • Marjanovič Umek, L., Zupančič, M. (ur.) (2006). Psihologija otroške igre: od rojstva do vstopa v šolo, 1. dopolnjena izdaja. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete.
  • Marjanovič Umek, L., Zupančič, M. (ur.) (2004). Razvojna psihologija. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete.
  • Umansky, W. in Hooper, S. (2008). Young Children with Special Needs, 5. izdaja. Upper Saddle River, New Jersey: Prentice Hall.
  • Lewis, V. (2002). Development and Disability. Oxford: Blackwell.

 

Cilji in kompetence:

Cilji:

  • spoznavanje psiholoških značilnosti različnih skupin oseb s posebnimi potrebami ter medosebnih razlik med njimi;
  • spoznavanje zakonitosti razvoja oseb z različnimi posebnimi potrebami ter razumevanje razvojnih nalog in značilnosti posameznih razvojnih obdobjih pri osebah z normativnim razvojem in osebah s posebnimi potrebami;
  • razumevanje ožjega in širšega socialnega konteksta oseb s posebnimi potrebami;
  • pridobivanje spretnosti za uporabo pridobljenega znanja pri delu z različno starimi posamezniki s posebnimi potrebami.

Kompetence:

  • zmožnost razumevanja konceptov in kritične analize teh konceptov, znanstvenih izhodišč ter sodobnih dosežkov, ki usmerjajo študenta/-ko k analiziranju in reševanju izzivov pri delu z osebami s posebnimi potrebami;
  • zmožnost kritičnega presojanja in izbora različnih pristopov glede razvojnopsihološke značilnosti oseb s posebnimi potrebami;
  • zmožnost utemeljevanja in uporabe znanja o osebah s posebnimi potrebami v določenem razvojnem obdobju;
  • zmožnost uporabe pridobljenega znanja za uravnavanje vedenja učencev s posebnimi potrebami.

 

Predvideni študijski rezultati:

Znanje in razumevanje:

  • poteka spoznavnega, osebnostnega, socialnega in čustvenega razvoja pri osebah z različnimi posebnimi potrebami od spočetja do smrti;
  • medosebnih razlik v osebnosti in spoznavnih sposobnosti;
  • vloge socialnih spretnosti za prilagajanje oseb s posebnimi potrebami;
  • vpetosti oseb s posebnimi potrebami v ožji in širši socialni kontekst;
  • različnih načinov uravnavanja vedenja oseb s posebnimi potrebami.

 

Metode poučevanja in učenja:

  • predavanja,
  • diskusija,
  • metoda dela s teksti,
  • samostojno učenje,
  • analiza videoposnetkov,
  • opazovanje in ocenjevanje igre v vzgojno izobraževalnih inštitucijah,
  • izkustveno učenje.

 

Načini ocenjevanja:

Delež (v %)

Način (pisni izpit, ustno izpraševanje, naloge, projekt)

  • pisni izpit,
  • sodelovanje in izdelki pri vajah.

50 %,

50 %.

 

Reference nosilca / Lecturer's references:

  1. MARJANOVIČ UMEK, L., KAVČIČ, T. (2006). Otroška igra. V: MARJANOVIČ UMEK, L., ZUPANČIČ, M. (ur.). Psihologija otroške igre: od rojstva do vstopa v šolo (str.. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete, 41-58.
  2. ZUPANČIČ, Maja, PODLESEK, Anja, KAVČIČ, Tina. Parental child-care practices of Slovenian preschoolers' mothers and fathers : The Family Environment Questionnaire. Psihol. obz. (Ljubl.), 2004, letn. 13, št. 3, str. 7-26,
  3. ZUPANČIČ, Maja, KAVČIČ, Tina. Osebnostne značilnosti predšolskih otrok s težavami v socialnem prilagajanju. Anthropos (Ljublj.), 2006, letn. 38, št. 3/4, str. 103-129,
  4. KAVČIČ, Tina. Družinsko okolje in otrokov razvoj. Psihol. obz. (Ljubl.), 2005, letn. 14, št. 1, str. 81-99. [
  5. ZUPANČIČ, Maja, KAVČIČ, Tina, FEKONJA, Urška. Razvojne naloge v odraslosti. V: MARJANOVIČ UMEK, Ljubica (ur.), ZUPANČIČ, Maja (ur.). Razvojna psihologija, (Razprave Filozofske fakultete). 1. izd. Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete, 2004, str. 634-654,
  6. ZUPANČIČ, Maja, KAVČIČ, Tina. Otroci od vrtca do šole : razvoj osebnosti in socialnega vedenja ter učna uspešnost prvošolcev, (Razprave Filozofske fakultete). Ljubljana: Znanstvenoraziskovalni inštitut Filozofske fakultete, 2007

 

icon open book

Novice

20. dec. | Novice

Okrogli mizi ob šesti ediciji SPEKULE: Gnetljivo navzven

Od 16. decembra 2024 se odvija šesta edicija SPEKULE, ki je nosila naslov Gnetljivo navzven (»KNEADABLE IN THE FLY«). Dogodek, ki je povezal raznolike kulturne ustvarjalce, strokovnjake in ljubitelje umetnosti, se bo zaključil 9. januarja 2025 v Izoli. Med najpomembnejšimi dogodki programa sta bili dve okrogli mizi, ki sta potekali 17. in 18. decembra 2024 v ateljejskih prostorih Vizualnih umetnosti in oblikovanja Univerze na Primorskem na Čevljarski ulici 19 v Kopru.

19. dec. | Novice

Obisk otrok iz Atletske šole

V začetku decembra je Telovadnica UP PEF gostila otroke iz Atletske šole Zajček pri Atletskem klubu Koper.

icon arrow more

Dogodki