do 2017/2018

Svetovalno delo v izobraževanju odraslih

 
Splošne informacije:

Osnovni podatki o predmetu
1. Ime predmeta: Svetovalno delo v izobraževanju odraslih
2. Koda predmeta: IO-I06
3. Nosilec predmeta: doc. dr. Maja Mezgec
4. Število ECTS kreditnih točk: 6
5. Učni jezik: slovenski

Podatki o umeščenosti predmeta
6. Študijski program: Izobraževanje odraslih in razvoj kariere
7. Vrsta in stopnja študijskega programa: magistrski študijski program, 2. stopnja
8. Vrsta predmeta: izbirni
9. Letnik študija: 1. ali 2.
10. Semester: 1., 2. ali 3.
11. Študijska smer: /
12. Steber programa: /

 

Obveznosti

13. Oblike neposredne pedagoške obveznosti (kontaktne ure):

Oblika izvedbe

Število ur

Število KT

Izvajalec

predavanja (P)

30

1

učitelj

Seminar (SE)

15

0,5

učitelj ali sodelavec

seminarske vaje (SV)

30

1

sodelavec

SKUPAJ

75

2,5

 

14. Samostojno študentovo delo:

Oblika aktivnosti

Število ur

Število KT

seminarska naloga (SN)

30

1

študij literature in virov (ŠL)

45

1,5

izpit in priprava na izpit (PI)

30

1

SKUPAJ

105

3,5

 

Cilji in kompetence
15. Predznanje, ki ga mora imeti študent:
Vpis v program.

16. Učni cilji predmeta in kompetence:
a. Cilji:

  • poznavanje metod odkrivanja potreb po novem znanju in oblik svetovanja odraslim
  • razvijanje sposobnosti identificiranja potreb specifičnih ciljnih skupin po izobraževanju in razvoju kariere
  • obvladovanje postopkov in principov svetovalnega dela in načrtovanja ter izvajanja intervencijskih programov
  • razvijanje sposobnosti uporabe inovativnih metod, tehnik in oblik svetovanja za specifične ciljne skupine

b. Splošne kompetence:

  • sposobnost razumevanja družbe, psiholoških, ekonomskih in pravnih temeljev
  • avtonomnost in odgovornost pri strokovnem delu

c. Predmetno specifične kompetence:

  • poznavanje in razumevanje teoretičnih osnov in modelov izobraževalnega in kariernega svetovalnega dela
  • usposobljenost za zaznavanje in reševanje sodobnih problemov vzgoje in izobraževanja ter razvoja kariere
  • oblikovanje celovite ocene učnih potreb posameznika oziroma skupine, njihovih močnih in šibkih področij ob upoštevanju okoljskih dejavnikov (fizičnih, socialnih, kulturnih) z ustreznimi postopki in instrumenti
  • usposobljenost za izvajanje svetovanja na področju izobraževanja odraslih in razvoja kariere
  • razvijanje identitete izobraževalca odraslih in svetovalca za razvoj kariere


Vsebina predmeta in literatura

17. Opis vsebine:
Sodobno izobraževanje odraslih in potrebe po svetovanju
Opredelitev koncepta svetovalnega dela
Opredelitev koncepta andragoškega svetovalnega dela
Potrebe odraslih po izobraževanju in andragoškem svetovanju
Motivacija in učenje odraslih
Zvrsti svetovalnega dela:

  • informiranje
  • svetovanje
  • diganosticiranje
  • svetovanje za razvoj osebne in poklicne poti

Komunikacija v procesu andragoškega svetovanja
Organiziranost in sistemska ureditev svetovalnega dela

18. Literatura:
Osnovna literatura:

  • Jelenc Krašovec, S., Jelenc, Z. (2003). Andragoško svetovalno delo. Ljubljana: Filozofska fakulteta.
  • McGiveny, V, (1990), Education's for other peole: access to education for non-participant adults. Leicester: NIACE.
  • Mohorčič Špolar, V.idr. (2001), Udeležba prebivalcev Slovenije v izobraževanju odraslih. Ljubljana: ACS.
  • Niklanović, S. (ur.) (1997). Prispevki o poklicnem svetovanju 1. Ljubljana: Izida.
  • Vilič Klenovšek, T., Klemenčič, S. (2002). Svetovanje v izobraževanju odraslih. Ljubljana: ACS.
  • Dopolnilna literatura:
  • Tuijnman in drugi (ur.) (1997), Adult basic skills. USA: Hamilton Press.
  • Woolfe, R., Murgatroyd, S. in Rhys, S. (1987). Guidance and Counselling in Adult and Continuing Education. Milton Keynes, Philadelphia: Open University Press.
  • Career Guidance. A handbook for policy makers. OECD: Paris.
  • Kristančič, A., Osterman, A. (1998). Osnove in elementi svetovalne komunikacije. Ljubljana: Združenje svetovalnih delavcev.

Dodatna literatura:

  • Radovan, M. (2002), Ovire odraslih pri vključevanju v izobraževanje. V: Andragoška spoznanja, 2002/1, str. 24-31.
  • Radovan, M. (2003), Analiza dejvanikov, ki vplivajo na motiviranost brezposelnih za izobraževanje. V: Psihološka Obzorja 2003/4, str. 109-120.
  • Radovan, M. (2008), Motivacijski profili odraslih v formalnem izobraževanju. V: Andragoška Spoznanja, 2008/1-2, str. 77-85.


Seznam literature se vsako leto aktualizira. Z literaturo za izdelavo seminarjev bodo študentje seznanjeni na seminarjih.

19. Predvideni študijski dosežki.
Znanje in razumevanje:

  • pozna umesititev andragoškega svetovalnega dela v sistemu izobraževanja
  • razvija pozitiven odnos do andragoškega svetovalnega dela
  • razume problematiko participacije v izobraževanju odraslih z vidika posameznika, družbe in njunega odnosa.

Uporaba:

  • usposobljen za uporabo osnovnih oblik in metod andragoškega svetovalnega dela
  • zmožna ustrezne komunikacije pri andragoškem svetovalnem delu
  • zmožnen/zmožna uporabe in prenosa teoretskih znanj v andragoško prakso.

Refleksija:

  • zmožen/zmožna analize strokovne literature in drugih virov iz področja
  • prepozna teoretične koncepte v praksi, jih zna razložiti, kritično ovrednotiti in primerjati
  • razvija spretnosti samorefleksije in avtonomnosti pri sprejemanju strokovnih odločitev ter argumentiranja.


Oblike in metode poučevanja, učenja ter ocenjevanja
20. Metode poučevanja in učenja:
Oblike dela:

  • predavanja
  • študij literature
  • seminarsko delo
  • konzultacije
  • samostojni študij
  • vaje v manjših skupinah.



Metode dela:
interkativne metode, ki temeljijo na principih aktivnega učenja (razlaga, razgovor/ diskusija/debata, delo z besedili, proučevanje primerov, vključevanje gostov iz prakse in diskusija o izbranih primerih in druge).

21. Uporabljeni načini preverjanja znanja:

  • Pisni izpit (vsebina predavanj, vaj in seminarjev) 60% ocene
  • Seminarski izdelek 20% ocene
  • Predstavitev seminarskega izdelka 10% ocene
  • Aktivno sodelovanje na predavanjih 10% ocene

Za pozitivno oceno mora študent zbrati vsaj 60% vseh možnih točk.

Pogoji in viri
22. Delitev na skupine.
V skladu z veljavnimi normativi.

23. Potrebni materialni viri za izvedbo predmeta.
Sodobna izobraževalna tehnologija (računalnik s projektorjem, dostop do interneta, grafoskop…)

24. Potrebni človeški viri za izvedbo predmeta.

  • 1 habilitiran visokošolski učitelj
  • 1 habilitiran visokošolski sodelavec


Evalvacija
25. Metode in oblika evalvacije.
Procesna evalvacija bo potekala na osnovi naslednjih virov

  • Evalvacija dela poteka v obliki povratnih informacij s strani študentov na koncu posameznih vsebinskih sklopov. Pri tem se evalvira stopnja razumevanja vsebine, zanimivost in ustreznost metod in tehnik s katerimi je bila vsebina posredovana, aktivnost in interes študentov za določeno snov.
  • Drug vir evalvacije bo analiza seminarskega dela, ki bo pokazala vrzeli v razumevanju in znanju pa tudi močna področja.
  • Tretji vir evalvacije bo uspešnost študentov/-tk na izpitih in analiza njihovih odgovorov.
  • Četrti vir evalvacije bodo ocene študentov v skladu z določili PeF.



Učni načrt pripravila:
doc. dr. Maja Mezgec

icon open book

Novice

22. nov. | Novice

20. znanstveni sestanek: Iz bogate preteklosti v prihodnost edukacije

V petek, 22. novembra 2024, je na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem (UP PEF) potekal znanstveni sestanek "Iz bogate preteklosti v prihodnost edukacije", s katerim se je obeležilo 50. obletnico delovanja fakultete.

21. nov. | Novice

Vrhunec praznovanja UP PEF: Povezovanje dvojezičnega prostora skozi 50 let izobraževanja

Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem (UP PEF) je danes zvečer, 21. novembra, v Gledališču Koper s slavnostnim dogodkom obeležila 50 let neprekinjenega delovanja. Dogodek, ki je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Vlade RS dr. Roberta Goloba, je združil ugledne goste iz akademske, kulturne in politične sfere ter se osredotočil na pomen pedagoškega izobraževanja v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.

20. nov. | Novice

Pogledi v mladinsko književnost Branke Jurca

V Knjižnici Ivana Potrča Ptuj so s simpozijem, na katerem sta sodelovali tudi dr. Barbara Zorman in dr. Vladka Tucovič Sturman z UP PEF, obeležili 110. obletnico rojstva Branke Jurca.

icon arrow more

Dogodki