Razredni pouk
Šport za tekmovanje - univerzitetna liga - košarka
Osnovni podatki o predmetu
1. Ime predmeta: Šport za tekmovanje – univerzitetna liga – košarka
2. Koda predmeta:
3. Nosilec predmeta: Bojan Šturm, pred.
4. Število ECTS kreditnih točk: 3
5. Učni jezik: slovenski
Podatki o umeščenosti predmeta
6. Študijski program: Razredni pouk
7. Vrsta in stopnja študijskega programa: Univerzitetni študijski program – 1. stopnja
8. Vrsta predmeta: izbirni
9. Letnik študija: 1. ali 2. ali 3.
10. Semester: 1. in 2. ali 3. in 4. ali 5. in 6.
11. Študijska smer:
12. Steber programa:
Obveznosti
13. Oblike neposredne pedagoške obveznosti (kontaktne ure):
Oblika izvedbe | Število ur | Število KT | Izvajalec |
predavanja (P) | 9 | 0,3 | Učitelj |
terenske vaje (TV) | 51 | 1,7 | Učitelj ali sodelavec |
SKUPAJ | 60 | 2 |
14. Samostojno študentovo delo:
Oblika aktivnosti | Število ur | Število KT |
seminarska naloga (SN) | 15 | 0,5 |
študij literature in virov (ŠL) | 9 | 0,3 |
priprava na izpit in izpit (PI) | 6 | 0,2 |
SKUPAJ | 30 | 1 |
Cilji in kompetence
15. Predznanje, ki ga mora imeti študent:
- Vpis v letnik.
16. Učni cilji predmeta in kompetence:
a. Cilji:
Študent/-ka:
- razvijati osnovne gibalne sposobnosti (moč, hitrost, koordinacijo, preciznost,..) z različnimi nalogami in organizacijskimi oblikami;
- razvijati funkcionalne sposobnosti (aerobno in anaerobno vzdržljivost);
- spoznati lastne gibalne in funkcionalne sposobnosti v daljšem časovnem obdobju obremenitve;
- razumeti dileme sodobnega športa in spoštovanja fair playa;
- skozi igro doživljati in razumeti pomen telesne obremenitve v funkciji sprostitve;
- izpopolnjevanje znanja v izbrani športni panogi;
- oblikovanje trajnega aktivnega odnosa do športa kot kompenzacijske dejavnosti pri športu in delu.
b. Splošne kompetence:
Študent/-ka:
- razumeti vpliv športne aktivnosti na zdravje in dobro počutje;
- razumeti odziv organizma na napor in prilagoditev;
- samostojno vzdrževanje gibalnih in funkcionalnih sposobnosti;
- izboljšanje komunikacijske komponente;
- krepitev lastne samopodobe;
- pripravljenost in sposobnost samostojnega vključevanja v organizirane ali neorganizirane oblike športnega udejstvovanja v študijskih in kasneje v delovnih okoljih;
- sposobnost reševanja gibalnih problemov v različnih okoliščinah.
c. Predmetnospecifične kompetence*:
Študent/-ka:
- sposobnost načrtovanja vadbe glede na lastne potrebe in zmožnosti;
- pridobivanje in strukturiranje specifičnih gibalnih izkušenj;
- sposobnost reševanja igralnih situacij v fazi obrambe in v fazi napada.
Vsebina predmeta in literatura
17. Opis vsebine:
- UNIVERZITETNA LIGA - KOŠARKA
poteka skozi celo študijsko obdobje od oktobra do maja enkrat tedensko. Študentje tekmujejo v fakultetnih ekipah. Sistem tekmovanja je ligaški, kar pomeni, da igrajo v rednem delu vsak z vsakim, sledi še končnica najboljših štirih ekip.
18. Literatura:
a. Osnovna literatura:
- Rotovnik-Kozjek, N. (2004) Gibanje je življenje (izbrana poglavja). Ljubljana: Domus.
- Berčič, H. et al. (2001) Šport v obdobju zrelosti, Fakulteta za šport UL, Inštitut za šport, Ljubljana.
- Pokorn, D. (1988) Gorivo za zmagovalce - prehrana športnika in rekreativca. Ljubljana: Forma 7.
- Tušak, M., & Tušak, M. (1997). Psihologija športa. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete.
- Dežman, B., (2002) Košarka za mlade igralce in igralke. Ljubljana: Fakulteta za šport.
- Dežman, B. (1998). Dobimo se pod koši: pravila igranja na en koš. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport, Zavod za šport.
- Dežman, B. (2002). Košarka za mlade igralce in igralke. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za šport.
- Ličen, s. in Dežman, B. (2003). Mehanika sojenja za košarkarske sodnike pripravnike. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za šport.
b. Dopolnilna literatura*:
- CINDI Slovenija (2002) Krepimo zdravje z gibanjem in zdravo prehrano (mednarodna konferenca - Radenci). Ljubljana: CINDI Slovenija.
- Šport, Kinesiologia Slovenica, Sodobna Pedagogika, Fit, Šport mladih, Tabor, Sokol, Polet,…
19. Predvideni študijski dosežki:
a. Znanje in razumevanje:*
Študent/-ka:
- osvajanje vsebin športa kot temeljev, ki dajejo življenju določeno kvaliteto;
- razumevanje preventivne vloge športa v ozaveščanju proti različnim oblikam zasvojenosti;
- pridobitev novih znanj iz tehnike in taktike;
- razumevanje odzivanja na napor;
- utrditev in uporaba že znanih elementov v igri-tekmi;
- sposobnost in zmožnost uspešnega nastopanja na tekmovanjih.
b. Uporaba:*
Študent/-ka:
- uporaba pridobljenega znanja in izkušenj za kompenzacijo vsakodnevnih stresov med študijem,
- sposobnost uporabe pridobljenih znanj med igranjem,
- sposobnost povezovanja osvojenih znanj in izkušenj med različnimi športnimi področji.
c. Refleksija:*
Študent/-ka:
- uporaba pridobljenega znanja in izkušenj za kompenzacijo vsakodnevnih stresov v poklicu in med delom ter v družini.
Oblike in metode poučevanja, učenja ter ocenjevanja
20. Metode poučevanja in učenja:
predavanja, seminar, praktične vaje, delo na terenu, samostojen študij literature in izdelava seminarske naloge.
21. Načini preverjanja znanja:
- seminarsko delo,
- 85 % obvezna prisotnost na aktivnostih.
Znanje se ocenjuje z oceno: opravil / ni opravil.
Pogoji in viri
22. Delitev na skupine:*
V skladu z normativi.
23. Potrebni materialni viri za izvedbo predmeta:
- pokriti vadbeni prostori – športna dvorana z igrišči za košarko (najem);
- lastna športna oprema;
- predavalnice.
24. Potrebni človeški viri za izvedbo predmeta:*
- habilitirani visokošolski učitelji;
- habilitirani visokošolski sodelavci.
Evalvacija
25. Metode in oblika evalvacije:
- sprotni pogovori s študenti;
- pridobivanje pisnih mnenj študentov o zadovoljstvu z izvedbo predmeta, predstavljenimi vsebinami in s predlogi za izboljšavo, z metodo anketnega vprašalnika ob zaključku študijskega leta;
- samoevalvacija.
Učni načrt sestavil: Bojan Šturm, pred.
Novice
24. dec. | Novice
Cirkuška pedagogika navdušila študente socialne pedagogike
Na UP PEF je konec decembra potekala praktična predstavitev cirkuške pedagogike, ki jo je vodil Oto Korošec, član skupine Cirkokrog.
23. dec. | Novice
Slosarjeva zapuščina: Glasbeni pedagog, ki je pustil neizbrisno sled
V sredo, 11. decembra 2024, je v Pokrajinskem muzeju Koper potekala predstavitev monografije Glasbenik svojega časa, posvečene življenju in delu primorskega glasbenega pedagoga dr. Mirka Slosarja.
Dogodki
18. dec. - 31. jan. | Dogodek Ribnica
Razstava Stanje stvari: Razstava, ki reflektira duh časa skozi sodobno umetnost
9. jan. | Dogodek Izola
SPEKULA: Otvoritev samostojne razstave Črtomir Frelih
17. jan. | Dogodek Koper