Alumni klub UP PEF: pogovor z diplomantko Martino Šolc

08.03.2018

Center za vseživljenjsko učenje Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem v okviru Alumni kluba UP PEF in v sodelovanju z Oddelkom za slovenistiko Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem vabi na predstavitev knjige Z učno igro do slovenščine Martine Šolc, diplomantke Pedagoške fakultete v Kopru.

Pogovor o usvajanju znanja slovenskega jezika v slovenskih vrtcih v zamejstvu bo z avtorico in njeno mentorico dr. Majdo Kaučič Baša vodila dr. Vladka Tucovič.

Dogodek bo na mednarodni dan žensk,  v četrtek, 8. marca 2018, ob 17.30 v Centru mladih Koper (Gregorčičeva ulica 4, Koper).

Spremljale ga bodo melodije Orkestra UP PEF.

_____________________________________________________________________________

Diplomsko delo Martine Šolc, ki je diplomirala na visokošolskem strokovnem študijskem programu prve stopnje Predšolska vzgoja na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, je v knjižni obliki izšlo pri Slovenski prosveti v Trstu z naslovom Z učno igro do slovenščine – primer dobre prakse v vrtcu s slovenskim učnim jezikom v Italiji, dostopno pa je tudi v repozitoriju Univerze na Primorskem.

“V zadnjih desetletjih se v šole s slovenskim učnim jezikom v Italiji vpisuje vse več učencev, ki znajo malo ali sploh ne znajo slovenščine. Zaradi tega imajo tudi izkušeni učitelji velike težave pri poučevanju,” v spremni besedi ugotavlja mentorica dr. Majda Kaučič Baša. Delo Martine Šolc “predstavlja način, kako učiti slovenščino in razvijati slovenske govorne navade pri predšolskih otrocih. […] Tečaj je namenjen predvsem otrokom, starim od štirih do pet let, vendar ga je mogoče s prilagoditvami izvajati tudi v starostno mešanih skupinah. Metoda dela je učna igra. Tečaj vsebuje osnovni nabor tem (pozdravi, vse o meni, moja družina, števila, barve in oblike, na kmetiji …) ter slovničnih in sporazumevalnih vzorcev“.

MeetUP 2024 okrepil povezanost Alumni UP skupnosti

V četrtek, 18. aprila 2024, se je v avli UP FAMNIT odvilo letno srečanje alumnov Univerze na Primorskem – Alumni MeetUP, ki ga je letos zaznamovala prva podelitv nagrad in priznanj Alumni UP.

Naša študentka Nataša Vidonis prejela Flajbanovo nagrado

V petek, 12. aprila 2024, so podelili nagrade za zamejske študentke in študente. Na prireditvi v Trstu se je zbralo številno občinstvo in sprva prisluhnilo predsedniku Slovenskega deželnega gospodarskega združenja Robertu Frandoliču, ki je poudaril, da so mladi aktivni in uspešni, zato se jim za prihodnost narodne skupnosti ni treba bati.

Rdeča nit druge Mednarodne konference o ekosocialnem izobraževanju bo ...

V času podnebne krize in nujnosti ukrepanja moramo učence vseh starosti spodbujati pri razvoju znanj in spretnosti, da se bodo lahko učinkovito spoprijeli s podnebno krizo in ostalimi izzivi prihodnosti. Pri tem pa imajo ključno vlogo prav učitelji, katerim je Mednarodna konferenca o ekosocialnem izobraževanju tudi posvečena.