T4EU tečaji o komuniciranju znanosti

datum: 15.10.2024

kategorija: Za študente

Tečaji komuniciranja znanosti bodo udeležence opremili z orodji za učinkovito obveščanje javnosti o svojih raziskavah. Med oktobrom 2024 in julijem 2025 bodo potekali v obliki spletnih delavnic, vsak tečaj pa bo vodil drug partner v okviru zavezništva Transform4Europe (T4EU) in se osredotočal na ključne vidike znanstvenega komuniciranja.

Cilj pobude je povečati tako ustvarjanje kot tudi porabo znanstvenih vsebin in jih narediti bolj dostopne svetovnemu občinstvu. Z izboljšanjem komunikacijskih spretnosti lahko akademiki in študenti bolje predstavijo svoje delo javnosti, kar spodbuja boljše razumevanje znanosti po vsem svetu.

Format

Vsaka delavnica bo trajala 3 ure, udeleženci pa bodo na njej spoznali vrsto tehnik, zemljevidov in razlikovanj, s katerimi bodo lahko razmišljali, kritično razpravljali, delili svoje izkušnje, predvsem pa eksperimentirali, izkusili in prakticirali izzive v zvezi z izbranimi tremi temami: Povratne informacije; beleženje in branje za pisanje; umetna inteligenca v znanstvenem pisanju.

Zahteve

• Splošne zahteve: Vsaka delavnica je samostojna.
  • Udeležba na vseh je torej vabilo in ne zahteva. Jezikovne zahteve: Ta serija zahteva znanje angleškega jezika. Tehnološke zahteve: Računalnik z dobro internetno povezavo za dostop do ZOOM-a, deljenje in komunikacijo z udeleženci.

Program

Session 1 | Feedbacking me & my writing: the power of clearly communicating what works and what doesn’t work for you

• Introducing: positive, effective, constructive, or regenerative feedback?
  • Feedback as a communication tool: How to ask, give, receive, and incorporate feedback effectively
  • Feedback as a stylistic tool: macro & micro feedback + feedback guidelines for your writing
  • Feedback as an inter-personal tool: declaring my necessities and having explicit agreements with peers, family, and advisors
  • Feedback as a community-making tool: How to create and feed accountability on and off-campus

Session 2 | Designing your own home brew system: note taking & reading for writing (and not the other way around!)

• How much do I need to read to start?
  • NotebookLM and Zotero: your note savers
  • Writing in chuncks and block writing

Session 3 | A.I. & You: effective prompts for ChatGPT, authenticity, and creativity in scientific writing

• LLMs & ChatGPT: plagiarism, (re)creation, resource, or bullshit?
  • A.I. for creating an outline, a literature review, and for revising/editing
  • How to become a prompt expert

Koledar

• Session #01 | 23. oktober - sreda, 14:00-17:30 (čas Lizbon, Portugal)
  • Session #02 | 29. oktober - torek, 14.00-17.30
  • Seja #03 | 31. oktober - četrtek, 14.00-17.30

14. okt. | Novice

Dr. Tomaž Grušovnik, prejemnik Zoisovega priznanja

Med letošnjimi prejemniki Zoisove nagrade so kar trije nagrajenci zaposleni na Univerzi na Primorskem. Nagrada, ki je ime dobila po slovenskem raziskovalcu Žigi Zoisu, se v Sloveniji podeljuje od leta 1998 vsem izjemnim raziskovalcem, ki so s svojimi deli trajno zaznamovali znanstvenoraziskovalno in razvojno dejavnost v Republiki Sloveniji in pomembno prispevali k njenemu razvoju.

8. okt. | Novice

Erasmus+ mobilnost v Singapurju

Prof. dr. Silva Bratož je v okviru programa mobilnosti v septembru predavala na Pedagoški fakulteti univerze Nanyang Technological University v Singapurju, ki se uvršča med vodilne univerze v Aziji in svetu.

7. okt. | Novice

Uvodno srečanje konzorcija v okviru projekta MARiNKA

V sredo, 25. septembra 2024, je na UP FAMNIT potekalo prvo srečanje konzorcija v okviru projekta MARiNKA (Mladostniki s temeljnimi znAnji RIN so KreAtorji prihodnosti).