Prijaznost se začne pri razumevanju drugih

datum: 14.11.2022

kategorija: Za študente

»Ni demenca ta, ki ljudi oropa dostojanstva. Ljudi oropa dostojanstva naš odnos do demence.« T. S. Demenca je bolezen, ki ne izbira, bolezen, za katero lahko zboli vsakdo izmed nas. Izrednega pomena je, da o tej bolezni začnemo govoriti, da se jo naučimo prepoznavati, da se naučimo živeti z njo.

Pravočasno prepoznavanje njenih znakov in pravočasno postavljena diagnoza sta namreč izrednega pomena za preprečevanje slabšanja, za upočasnitev njenega napredka, za načrtovanje kakovostnega, dostojnega življenja obolelega. Zavedati se moramo, da demenca ne prizadene samo osebe z demenco, ampak vso družino. Prizadene pa tudi zaposlene na varovanih oddelkih za osebe z demenco. Osebe z demenco na neki točki namreč postajajo vedenjsko vedno bolj težavne, s svojim vedenjem pričnejo ogrožati sebe in druge.

Kamen__ek_prijaznosti__ki_je_na__el_pot_do_mene.jpg

Svojo vznemirjenost izražajo na različne načine, kot telesno nenapadalno vedenje (nemir, ponavljanje kretenj, korakanje …), telesno napadalno vedenje (prerivanje, udarjanje, brcanje, grizenje …), besedno nenapadalno vedenje (nasprotovanje, negativizem, nenaklonjenost …), besedno napadalno vedenje (kričanje, preklinajnje …). Zato moramo razumeti, da zaposlenim na varovanih oddelkih za osebe z demenco ni lahko.

Z namenom, da zaposlenim na teh oddelkih polepšam dan, da jim dam vedeti, kako pomembni so, kako pomembno je delo, ki ga opravljajo, sem se odločila, da letos, ob mednarodnem dnevu prijaznosti, ki ga praznujemo 13. 11., kamenčke prijaznosti, ki so bili izdelani v sklopu Humanitarčkovega vseslovenskega gibanja naključne prijaznosti, namenim njim, saj s svojim delom pomembno prispevajo k izboljševanju kakovosti življenja ljudi z demenco v domovih za starejše.

Na vabilo k izdelovanju kamenčkov prijaznosti se je odzvalo veliko srčnih posameznikov različni starosti (otroci, študenti, upokojenci), ki čutite z menoj za osebe z demenco, za zaposlene na varovanih oddelkih za osebe z demenco. Hvala vam.

Nastalo je 200 čudovitih kamenčkov prijaznosti. Vsak izmed njih je bil izdelan z mislijo na njegovega novega lastnika, na to, da mu polepša dan, da mu da vedeti, kako pomemben je, kako pomembno je delo, ki ga opravlja.

Kamenček prijaznosti, ki je našel pot do mene, in čudovito sporočilo, ki ga spremlja, ob mednarodnem dnevu prijaznosti, ki smo ga praznovali, posvečam vsem vam: »Pošiljam ti objeme metulja, da te vodijo skozi dan, da te tolažijo, zdravijo, ščitijo in ti dajejo mir v trenutkih, ko ti pride kaj na pot.«

Danijela Horvat Samardžija

Untitled.png

16. nov. | Novice

Prva EKO fakulteta na Univerzi na Primorskem

V atriju Univerze na Primorskem, Pedagoške fakultete je danes zaplapola zelena zastava EKO šole. Gre za edino javno in mednarodno priznanje slovenskim šolam za okoljevarstveno delovanje. Podpis EKO listine, ki je zadnji od sedmih korakov do naziva EKOšola, ponazarja zavezo, da se bodo vsi, ki študirajo oz. delajo na fakulteti, ravnali kar se da EKO .

16. nov. | Novice

Za naj prostovoljko nominirana tudi sodelavka Danijela Horvat Samardžija

Pred kratkim je v protokolarno-prireditveni dvorani sv. Frančiška Asiškega potekala prireditev Naj prostovoljec Mestne občine Koper 2022. Občina se je skupaj z Združenjem za promocijo prostovoljstva Slovenska filantropija zahvalila vsem prostovoljcem za njihovo delo. Med nominiranci je bila tudi sodelavka, višja predavateljica Danijela Horvat Samardžija, ki trenutno vabi k izdelovanju voščilnic, ki jih lahko prinesete v atrij fakultete.

15. nov. | Novice

Matjaž Juhart je prejel Jabolko navdiha

Jabolko navdiha je priznanje, ki ga posameznikom, skupinam ali projektom od leta 2013 podeljuje Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije. Sinoči ga je prejel Matjaž Juhart, sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije in predavatelj na naši fakulteti ter idejni oče vpisa slovenskega znakovnega jezika v Ustavo Republike Slovenije.