Vseživljenjsko učenje odraslih za trajnostni razvoj in digitalni preboj - VŽU preboj
Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta,
Andragoški center Slovenije,
Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta,
Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta,
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za upravo.
Predlagani projekt odgovarja na vprašanje o stanju in dejavnikih, ki spodbujajo vseživljenjsko učenje (VŽU). V Sloveniji se po izsledkih mednarodnih kazalnikov srečujemo s problemom velike skupine premalo funkcionalno pismenih odraslih, ki nimajo dovolj priložnosti, da bi svoje kompetence razvijali. Po meritvah raziskave »Program za mednarodno ocenjevanje kompetenc odraslih« (PIAAC) je bilo ugotovljeno, da ima prevelika skupina odraslih v delovno aktivnem obdobju nizko razvite spretnosti za reševanje problemov v tehnološko zahtevnem okolju. Poleg tega tudi vključenost odraslih v aktivnosti VŽU strmo upada, ob tem pa gre izpostaviti tudi podatek, da se v VŽU v večji meri vključujejo bolj izobraženi odrasli. Vključevanje v VŽU posameznikov z nižjo stopnjo izobrazbe in nižjimi ravnmi kompetenc predstavlja še vedno izziv, ki zahteva oblikovanje učinkovitih izobraževalnih modelov in novih pristopov. Neugoden položaj opisanega segmenta prebivalstva močno zavira družbeni razvoj. Dodaten izziv za Slovenijo predstavlja trend staranja prebivalstva in delovno aktivnega prebivalstva ter upad spretnosti pri starejših. Tudi prehod k digitalni tehnologiji in njenim aplikacijam postavlja dodatne izzive v smeri digitalizacije in preoblikovanja poslovnih modelov, ki so se s pandemsko izkušnjo še dodatno pospešili. Ustrezne kompetence zaposlenih so v času četrte industrijske revolucije postale izjemno pomemben komplementarni dejavnik uvajanju novih tehnologij, ki kritično prispeva k povečevanju dodane vrednosti na ravni podjetij in s tem dviguje tudi pripravljenost podjetij na investiranje in uvajanje novih tehnologij, kar pozitivno vpliva na rast števila novih delovnih mest, razvoj podjetij, mest in regij
V okviru projekta bo zato razvit holistični model VŽU, ki bo upošteval domače in tuje razvojne dosežke, izkušnje iz prakse in rezultate nacionalnih razvojnih projektov in nove okoliščine, ki jih je prinesla pandemija, saj bo učinkovito nagovarjal odrasle za izobraževanje in VŽU ter prispeval k ciljem Slovenije, da bi zvišala udeležbo odraslih v izobraževanju in VŽU. V ta namen bomo iskali interdisciplinarne povezave za razvoj kompetenc v različnih okoljih, tako na delu kot v lokalnem okolju, kot tudi na različnih ravneh: mikro (odrasli), mezo (podjetja, izobraževalne institucije) in makro ravni (politike VŽU, upravljanje sistema izobraževanja odraslih).
Cilji projekta zasledujejo tudi cilje nastajajoče Resolucije o Nacionalnem programu izobraževanja odraslih v Republiki Sloveniji za obdobje 2021–2030 (ReNPIO 2021-2030), saj se projekt osredotoča na naslednje operativne cilje, na osnovi katerih so bilo oblikovani tudi delovni svežnji:
1) analizirati stanje vseživljenjskosti učenja v Sloveniji v mednarodno primerjalnem vidiku, s poudarkom na trajnostnem razvoju in digitalnemu preboju,
2) analizirati raznolikost stanja vseživljenjskosti učenja v Sloveniji po regijah glede na različne vrste pismenosti,
3) identificirati in analizirati dejavnike krepitve vseživljenjskosti učenja na mikro, mezo in makro ravni s predlogom inštrumentarija krepitve,
4) analizirati obstoječe modele VŽU v mednarodnem kontekstu in razviti holistični model VŽU v Sloveniji, s poudarkom na krepitvi udeležbe v izobraževanju odraslih in VŽU,
5) aplicirati holistični model VŽU v izbranih podjetjih za spodbujanje razvoja spretnosti reševanja problemov v tehnološko bogatih okoljih in zmanjševanje digitalne vrzeli, še posebno za ranljive skupine odraslih s predlogi za inovativne andragoške strategije,
6) diseminacija in prenos znanja v prakso.
Temeljni cilji in rezultati projekta so naravnani tako, da se bodo lahko prenašali v prakso k različnim končnim uporabnikom na različnih ravneh: na makro, mezo in mikro ravni.
Med pomembnejšimi pričakovanimi rezultati velja izpostaviti aplikacijo holističnega modela VŽU podjetjih na osnovi analize podatkov iz terenske raziskave, objavo znanstvene monografije ter diseminacijo v znanstveni in strokovni skupnosti.
Raznolikost stanja VŽU v Sloveniji po regijah glede na spretnosti reševanja problemov v tehnološko bogatih okoljih. Gradivo je dostopno na spletni strani: https://www.acs.si/digitalna-bralnica/raznolikost-stanja-vsezivljenjskega-ucenja-v-sloveniji-po-regijah-glede-na-spretnosti-resevanja-problemov-v-tehnolosko-bogatih-okoljih/.
Model vseživljenjskega učenja v mednarodnem kontekstu in razvoj holističnega modela vseživljenjskega učenja v Sloveniji je dostopen na:
Primarna raziskava vseživljenjskega učenja v podjetjih je dostopna tu.
Model vseživljenjskega učenja v mednarodnem kontekstu in razvoj holističnega modela vseživljenjskega učenja v Sloveniji je dostopen tu.
Objavljena je tudi elektronska izdaja monografije Vseživljenjsko učenje odraslih za trajnostni razvoj in digitalni preboj.
Monografija je dostopna na VŽU za trajnostni razvoj in digitalni preboj.pdf
SKUPNA PRIPOROČILA ZA VSEŽIVLJENJSKO UČENJE ODRASLIH IN DIGITALNI PREBOJ. Na voljo so tukaj: Priporočila
Zaključno poročilo Vseživljenjsko učenje odraslih za trajnostni razvoj in digitalni preboj je dostopno tukaj.
Člani projektne skupine:
prof. dr. Jurka Lepičnik Vodopivec, Univerza na Primorskem, vodja projekta.
izr. prof. dr. Maja Mezgec, Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta.
doc. dr. Petra Javrh, Andragoški center Slovenije.
mag Estera Možina, Andragoški center Slovenije.
izr. prof. dr. Borut Mikulec, Univerze v Ljubljani, Filozofska fakulteta.
prof. dr. Polona Domadenik, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
prof. dr. Maja Zalaznik, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
prof. dr. Tjaša Redek, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
izr. prof. dr. Valentina Franca, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za upravo
Povezave do bibliografij članov projektne skupine:
prof. dr. Jurka Lepičnik Vodopivec, Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta, vodja projekta.
Jurka Lepičnik-Vodopivec (cobiss.net)
doc. dr. Maja Mezgec, Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta.
doc. dr. Petra Javrh, Andragoški center Slovenije.
mag. Estera Možina, Andragoški center Slovenije.
izr. prof. dr. Borut Mikulec, Univerze v Ljubljani, Filozofska fakulteta.
prof. dr. Polona Domadenik, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
Polona Domadenik Muren (cobiss.net)
prof. dr. Maja Zalaznik, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
prof. dr. Tjaša Redek, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
izr. prof. dr. Valentina Franca, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za upravo.
Povezava do Sicris-a.
Novice
18. feb. | Novice
Erasmus+ dan na naši fakulteti
V torek, 18. februarja 2025, je na naši fakulteti potekal Erasmus+ dan, kjer so študentje imeli priložnost pridobiti vse informacije o odprtem razpisu za Erasmus+ mobilnost. Veseli nas veliko zanimanje in vsem študentom želimo uspešno prijavo!
17. feb. | Novice
Zaključno srečanje projekta BOOST na University of Tartu
Zaključno srečanje projekta Erasmus+ BOOST - Bringing Opportunities and Organizational Success To Small Local Universities in Ukraine, ki je potekalo od 10. do 11. februarja 2025 na University of Tartu v Estoniji, je zaznamovalo zaključek projekta, ki je trajal od marca 2023 do februarja 2025. V projektu so sodelovali partnerji iz Estonije, Poljske, Ukrajine in Slovenije.
Dogodki
4. mar. | Dogodek Koper