Dr. Danijela Horvat Samardžija in umetnik Bogdan Soban znova združila moči za dobrobit starejših
datum: 25.07.2025
kategorija: Novice
Dr. Danijela Horvat Samardžija je pred koncem študijskega leta izvedla še en dobrodelni projekt. Že drugič se je, z namenom osrečevanje starejših, povezala z umetnikom Bogdanom Sobanom. Prvič sta s Sobanom razveselila starejše v domovih za starejše z velikonočnimi voščilnicami, tokrat pa sta z razglednicami srčnosti razveselila osebe z demenco, njihove svojce in te, ki skrbijo zanje.
Soban je namreč izdelal posebne programske algoritme, na podlagi katerih je njegov računalnik ustvaril unikatne poletne motive, ki jih je dr. Horvat Samardžija spremenila v razglednice in jih poslala v domove za starejše, na oddelke za demenco.
Soban svoje ustvarjanje opiše z besedami: »Moje slike nastajajo na osnovi računalniških programov, ki ob svojem zagonu razvijejo nenavadne kreativne sposobnosti tako, da ustvarjajo neskončno vrsto edinstvenih slik, ki niso primerljive s poznanimi metodami drugih avtorjev. Koncept temelji na razvoju lastnih programskih algoritmov, ki avtonomno ustvarjajo slike predvsem abstraktnega tipa z občasnimi odmiki v svet podob iz realnega sveta. Pristop je v svetu poznan pod imenom »generative art« in se uporablja za iskanje kreativnih rešitev na različnih področjih ustvarjanja od arhitekture in designa do glasbe in vizualne umetnosti.«
O pojmu »generative art« Soban pove: »Moja kreacija je programska koda, katere ustvarjalnost temelji na brezkončnem kombiniranju matematičnih formul in izrazov, ki se nato vizualizirajo v formovno in estetsko bolj ali manj dovršene likovne izdelke. Praktično se program v polju abstraktnega obnaša popolnoma suvereno in ne sledi nobeni za človeka-slikarja pogosto tipični liniji. Metoda v svojem bistvu posnema evolucijske procese v naravi in od tod izhaja njeno poimenovanje »generative art«. Bistveni del procesa je postavitev genskega zapisa novega organizma – slike, ki se zgradi na začetku vsakega ciklusa, in je usodno odvisen od trenutka časa. Od postavljene genske formule so odvisne vse razvojne faze razvijajočega se organizma – na novo nastajajoče slike. Tako lahko gledalec spremlja na ekranu nastajanje slik, ki se rojevajo ena za drugo in za vedno izginjajo v neskončnost. Slike so popolnoma nepredvidljive in neponovljive ter izgubljene za vedno, če se ne shranijo ali izrišejo.«
Svoj način ustvarjanja Soban zaobjame z mislijo: »Čeprav bi mi lastno razviti programi omogočali posegati v proces, se temu vplivu v celoti odrekam in vse prepuščam programskim algoritmom oziroma matematiki, ki se vizualizira v skladu z njej lastno estetiko in lepoto, o kateri je govoril tudi Bertrand Russell. Vse je torej prepuščeno »kraljici vseh znanosti«, kar še dodatno potrjuje od zmeraj poznano dejstvo o veliki povezanosti med umetnostjo in znanostjo. Moj vpliv na rezultate se kaže kvečjemu v vlogi selektorja, ki na koncu avtonomnega računalniškega ustvarjalnega procesa izberem sliko in jo shranim. Tudi to fazo rad prepuščam drugim, ki se za izbor odločajo na osnovi svojega lastnega čutenja slike, če to zmorejo, kljub nenavadnemu načinu njenega nastanka.«
Soban rezultate svojih programov večkrat razstavlja, prireja projekcije, objavlja članke in različne tekste z namenom širitve osnovne ideje "generative art" metode. Morda bo v prihodnjem študijskem letu tudi pri nas izvedel predavanje na to temo. Se že veselimo.
Do takrat pa dr. Horvat Samardžija ponovno vabi, da si tudi vi vzamete čas in pošljete razglednico srčnosti ter z njo razveselite osebe z demenco, njihove svojce in te, ki skrbijo zanje. Več informacij o akciji https://regionalobala.si/novica/poletna-dobrodelna-akcija-up-pef-posiljanje-razglednic-srcnosti
Ker dobra dela nikoli ne počivajo.