Razstava računalniških grafik Petra Ciuhe: Metamorfoza Meduze

Dne: 21.05.2024

Kraj: Koper

Ob tednu Univerze na Primorskem - Transform 4 Europe in ob 1500-letnici Kopra - mesta s simbolom Meduze vas Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem prisrčno vabi na odprtje razstave računalniških grafik Petra Ciuhe, ki bo v torek, 21. maja 2024, ob 11. uri v avli palače Armerija Univerze na Primorskem na Titovem trgu 4 v Kopru.

Razstavo bosta po uvodnem pozdravu in nagovoru odprla rektorica prof. dr. Klavdija Kutnar in avtor Peter Ciuha. Med razstavljenimi fraktali bodo zazvenele tudi pesmi v izvedbi študentk Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem Ane Bajc in Tinkare Kampjut.

Razstava_Peter_Ciuha.JPG

O avtorju:
Docent Vizualne umetnosti Peter Ciuha je zaposlen na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem na samostojnem umetniškem študijskem programu VUO - Vizualnih umetnosti in oblikovanja, ki se izvaja v novih prostorih VUO na Čevljarski ulici 17 v Kopru.

Rojen je leta 1968 v Ljubljani. Študiral je slikarstvo, grafiko, fraktalno računalniško grafiko, likovno pedagogiko in vizualizacijo glasbe na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je postal tudi docent za grafiko. Učil je likovno vzgojo v osnovni šoli, za založbo Mladinska knjiga je napisal učbenik likovne vzgoje v 7. razredu. Na Visoki šoli za dizajn je učil prostoročno risanje in slikanje ter učil na podiplomskem študiju na visoki šoli Arthouse v Ljubljani. Učil je tudi na fakulteti za strojništvo v Mariboru. S projektom vizualizacije glasbe je sodeloval s Fakulteto za elektrotehniko in s Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Razstavljal je na več kot 120 samostojnih in skupinskih razstavah doma in po svetu. Umetniško raziskuje različne izrazne jezike – risbe, slike in tradicionalne grafike. Še posebno se posveča fraktalni geometriji, delu teorije kaosa, ki sta jo konec osemdesetih let utemeljila Benoit Mandelbrot in James Gleick. Za svoja dela je prejel več nagrad, med drugim posebni priznanji na Ljubljanskem grafičnem bienalu za velike odtise fraktalnih grafik ter za interaktivno instalacijo Maternica, ki se uporablja za terapevtske namene. Peter Ciuha je svoj likovni svet poskušal ves čas usmerjati k preizkušanju novih oblik vizualne umetnosti. Posebej v grafiki se je usmeril k raziskovanju novih izraznih možnosti, ki jih ponuja z izredno naglico razvijajoča se računalniška likovna praksa. Navdušile so ga možnosti, ki mu jih je ponudilo raziskovanje fraktalov v kombinaciji z grafičnimi izvedbami in natisi. Fraktali so primer matematično ustvarjenega sveta v računalniku – novega vesolja. Pritegnila ga je ta abstraktna tematika, ki je temeljila na znanstvenih raziskavah in ji je za podlago služil fenomen kaosa. Hkrati pa se v svojem delu nenehno vrača k povsem klasičnim oblikam likovnih snovanj, k risbi, sliki, v novejšem obdobju pa se intenzivno posveča kolažem.

20. jun. | Novice

Vabilo k sodelovanju ob 50. obletnici UP PEF – vaši spomini, izkušnje, vpogledi

Vsi, ki so bili kakorkoli povezani s Pedagoško fakulteto v Kopru, so vabljeni, da na elektronski naslov znanstveni.sestanek.pef@upr.si do 30. junija 2024 posredujejo svoj spomin.