Udeležba dr. Danijele Horvat Samardžija na posvetu Dostojanstvo v starosti

datum: 08.04.2025

kategorija: Novice

Naša sodelavka dr. Danijela Horvat Samardžija se je v petek, 4. 4. 2025, odzvala povabilu na posvet Dostojanstvo v starosti, ki so ga organizirali Komisija Državnega sveta Republike Slovenije za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, Socialna zbornica Slovenije in Univerza Alma Mater Europaea.

Na posvetu je v nekaj besedah spregovorila o pomembnosti povezovanja najmlajše in najstarejše generacije in pozitivnih učinkih, ki jih tako povezovanje ima, tako na najmlajšo kot najstarejšo generacijo.

Sodelovanje_v_razpravi__1_.jpg

»Pri najstarejših zmanjšuje težave povezane s presnovo in prehrano, izboljša se njihovo počutje, zmanjša se razmišljanje o smiselnosti življenja, zmanjša se občutek osamljenosti, poveča se ali na novo nastane socialna mreža, kot tudi občutek pripadnosti in pomembnosti za družbo, opazen je napredek na duševnem področju, ki posledično vpliva na večjo skrb za lastno telo. Najmlajši ob takšnem sodelovanju razvijajo empatijo, krepijo socialne veščine, pridobivajo izkušnje in gradijo osebnost,« je povedala.

Kot enega izmed načinov uspešnega medgeneracijskega sodelovanja je izpostavila odprtje vrtcev v domovih za starejše. Raziskava, ki jo je v okviru diplomske naloge, ki jo je prirpavila pod njenim mentorstvom, izvedla Ana Bajc v prvem vrtcu v domu (centru) za starejše v Sloveniji, je namreč pokazala, »da so odnosi med najmlajšimi in najstarejšimi člani družbe ključni za ustvarjanje bolj srčne, strpne in povezane skupnosti, v kateri vsak posameznik, ne glede na starost, prispeva svoj del k skupnemu dobremu,« je izpostavila.

»A od odprtja vrtcev v domovih za starejše (in organizacije drugih oblik medgeneracijskih sodelovanj)  smo še daleč. Današnja družba se namreč do starejših obnaša kot da niso več del nje,« je poudarila in dodala, da sama organizira različne dobrodelne akcije za starejše in komentar, ki ga je pogosto deležna, je: »Škoda časa za njih. Danes, jutri jih več ne bo.«

Za konec je izpostavila odklonilen odnos družbe do starejših. Kot dva izmed razlogov zanj je navedla strah in tesnobo pred lastnim staranjem. »Strah in tesnoba povzročata, da na starejše "lepimo" sodbe, ki negativen odnos do starejših samo poglabljajo. Poglabljajo pa tudi strah in tesnobo pred lastnim staranjem. Starostni predsodki ne pomagajo nikomur, starostni predsodki samo škodijo. Pomembno je, da se aktivno borimo proti njim. To lahko storimo na več načinov. Z zgodnjim in kontinuiranim izobraževanjem celotne družbe, s spremembo odnosa na nivoju lokalne in državne politike, s spodbujanjem medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja, s strpno, spoštljivo komunikacijo, s pozornostjo na lastne stereotipe in predsodke,« je zaključila.

Predsednik Komisije Državnega sveta RS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide Danijel Kastelic je njeno razmišljanje komentiral z besedami, da je Horvat Samardžija odprla zanimivo temo, ki jo bodo lahko enkrat nadaljevali tudi v Državnem svetu RS, ko bodo povabljene ustrezne institucije.