Umetniški dnevi VUO: Preseganje stereotipov o umetnikih
datum: 08.05.2024
kategorija: Novice
Mesec maj bo v Kopru in Izoli obogaten z umetniškimi dogodki in prireditvami, ki jih organizirajo predavatelji in študentje s študijskega programa 1. in 2. stopnje Vizualne umetnosti in oblikovanje, s katerimi razbijajo mite o izrazu »biti umetnik«.
Leto, ko Pedagoška fakulteta Univerza na Primorskem (UP PEF), praznuje 50. obletnico neprekinjenega delovanja, je tudi umetniško obarvano in zaznamovano. Fakulteta je v začetku leta s strani Mestne občine Koper na Čevljarski ulici (Elektron) pridobila nove prostore z namenom izvajanja novega akreditiranega magistrskega študijskega programa 2. stopnje Vizualne umetnosti in oblikovanjem, s katerim je sedaj za študente vzpostavljena vertikala v izobraževalnem procesu. Nov študijski program je bil predstavljen v okviru razstave študentov pod mentorstvom dr. Tilna Žbone »Umetniška intervencija – podoba in simbol« ter praznovanja 1500. obletnice mesta Koper.
V okviru razvoja umetnosti je bila na pobudo dr. Jiri Kočice in dr. Tiborja Zielinskina med UP PEF ter Inštitutom za vizualno kulturo Univerze Nyiregyhaza z Madžarske vzpostavljeno sodelovanje, ki se je v simbolni obliki izvedlo v okviru gostujoče razstave študentov na Madžarskem in v Kopru.
Ob svojem delu s študenti predavatelji z umetniškega študijskega programa v Kopru ugotavljajo, da mladi nimajo vpogleda v širok spekter zaposlenih v kulturi in umetnosti, zato je Dragana Sapanjoš, istrska umetnica in predavateljica, v goste povabila Patrizio Moroso, svetovno priznano umetniško direktorico cenjenega inovativnega furlanskega podjetja Morosa, ki je predstavila delo kreativca in oblikovalca. »Gre za ljubezen do umetnosti, saj umetnost pomeni svobodo,« pravi Moroso, ki se je po študiju in prevzemu družinskega podjetja odločila prispevati k razvoju umetnosti v družbi, zato del svojega zaslužka vlaga v kulturo in vizualne umetnosti ter s tem odpira umetniške poti novim generacijam.
V prihodnjih dneh se bo odvilo še nekaj dogodkov v organizaciji Oddelka za umetnost UP PEF.
Od 7. maja je v Galeriji Lek postavljena na ogled razstava ob 100. obletnici rojstva Jožeta Ciuha, slovenskega slikarja, ilustratorja in grafika, za katero je njegov sin in predavatelj na študijskem programu Vizualne umetnosti in oblikovanje mag. Peter Ciuha pripravil figuralne kolaže.
Prav tako od torka pa so v mestni galeriji v Rogaški Slatini razstavljeni steklarski izdelki študentov študijskega programa Vizualne umetnosti in oblikovanje in dijakov Šolskega centra Rogaška Slatina, ki so nastali kot plod medsebojnega sodelovanja.
Četrtek, 9. maj, je namenjen povezovanju umetnosti in znanosti, in sicer bo na UP PEF v okviru projekta Robot Theater na povabilo dr. Irine Lešnik predstavljeno usvajanje novih znanj prek medpredmetnega povezovanja umetniškega ustvarjanja in spretnosti v rokovanju z novimi tehnologijami.
V soboto, 11. maja, se dogajanje seli v Izolo. V Placu Izolanov bo pod mentorstvom dr. Tine Cotič. ob 11.30 potekalo odprtje študentske razstave Preteklost v nakitu, ki je nastala v sklopu Slovenskega tedna nakita.
V Elektronu na Čevljarski ulici bo v sredo, 15. maja, ob 20. uri projekcija dokumentarnega filma o tržaškem slikarju, ilustratorju, likovnem kritiku in pisatelju Milku Bambiču »V stanju rojevanja«, režiserja Radovana Čoka. Po ogledu dokumentarnega portreta sledi pogovor z avtorjem, ki ga bo vodil mag. Vid Lenard.
21. maja ob 11. uri vabljeni v avlo Armerije Univerze na Primorskem na odprtje razstave mag. Petra Ciuhe. Ciuha vabi tudi na tečaj risanja po modelu, ki bo potekal v mesecu maju in juniju in je namenjeno vsem bodočim študentom in drugim zainteresiranim.
Dogodki
23. jan. | Dogodek Ljubljana
Razstava Pepel kot izziv v umetniški praksi
14. feb. - 15. feb. | Dogodek Koper