Študijski obisk v Innsbrucku dr. Gavriloskega Tretjaka
datum: 30.11.2023
kategorija: Novice
Med 25. in 28. novembrom 2023 se je dr. Marko Gavriloski Tretjak v okviru bilateralnega projekta Kritična animalistična pedagogika: vzgoja in izobraževanje za trajnostne čezvrstne skupnosti (Critical Animal Pedagogy: Education for Sustainable Transspecies Communities) udeležil študijskega obiska na Univerzi v Innsbrucku, Inštitutu za edukacijske znanosti v Avstriji (University of Innsbruck, Institute for Education Science) ter izvedel predavanje z naslovom Intersectional Approaches to Understanding and Addressing LGBT+ Discrimination, Anthropocentrism, and Speciesism.
Glavni poudarek predavanja dr. Gavriloskega Tretjaka je na raziskovanju presečišč med diskriminacijo LGBT+ skupnosti, antropocentrizmom in specizmom skozi prizmo intersekcionalnosti. Predavatelj izpostavlja, kako so mehanizmi zatiranja pogosto podobni, čeprav se nanašajo na različne skupine - bodisi na LGBT+ osebe ali na ne-človeške živali, pri čemer opozori tudi na problematičnost antropocentričnega izrazoslovja (npr. ne-človeška žival). Oba primera diskriminacije sta pogosto utemeljena na zaznavanju odstopanja od norme, kar razkriva kompleksnost izzivov, s katerimi se soočamo, in kako so te oblike diskriminacije medsebojno prepletene. Pri tem se postavlja vprašanje, ali lahko samo razumevanje podobnih mehanizmov izključevanja in zatiranja različnih skupin vodi v oblikovanje učinkovitih strategij za družbene spremembe?
Dodatno je predavanje vključevalo delavnico za študentke_e, ki se je osredotočala na tri ključne vidike: 1) vlogo izobraževanja pri boju proti diskriminacijah; 2) etične premisleke v vsakodnevnih odločitvah; 3) vizije prihodnosti družbe. Delavnica je bila namenjena poglobljenemu raziskovanju omenjenih tem in iskanju praktičnih rešitev za obravnavane izzive. Dr. Gavriloski Tretjak je poleg izvedenega predavanja spletel nova poznanstva in navezal stike z raziskovalci_kami v smeri prihodnjih sodelovanj.
Vodja bilateralnega projekta »Kritična animalistična pedagogika: vzgoja in izobraževanje za trajnostne čezvrstne skupnosti« v Sloveniji je izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik, vodja bilateralnega projekta za Republiko Avstrijo pa je dr. Reingard Spannring, gostiteljica tokratnega študijskega obiska dr. Gavriloskega Tretjaka. Bilateralni projekt bo trajal do konca leta 2024, v tem času pa bodo sodelujoči poleg študijskih obiskov izvedli tudi ostale raziskovalne aktivnosti, s katerimi bodo:
1) analizirali antropocentrične in specistične ideologije v potrošniških družbah;
2) raziskali odprta vprašanja izobraževanja za trajnostno ter pravičnejšo prihodnost in odprta vprašanja v trenutnih teorijah znotraj kritične animalistične pedagogike;
3) analizirali aktivne odpore na področju kritične animalistične pedagogike.
Dogodki
14. maj. | Dogodek Koper
KARIERNI SEJEM UP 2025
15. maj. | Dogodek Koper
Gostujoče predavanje: Medvrstniško spletno nasilje
16. maj. - 29. maj. | Dogodek Koper in Nova Gorica