Za naj prostovoljko nominirana tudi sodelavka Danijela Horvat Samardžija

datum: 16.11.2022

Pred kratkim je v protokolarno-prireditveni dvorani sv. Frančiška Asiškega potekala prireditev Naj prostovoljec Mestne občine Koper 2022. Občina se je skupaj z Združenjem za promocijo prostovoljstva Slovenska filantropija zahvalila vsem prostovoljcem za njihovo delo. Med nominiranci je bila tudi sodelavka, višja predavateljica Danijela Horvat Samardžija, ki trenutno vabi k izdelovanju voščilnic, ki jih lahko prinesete v atrij fakultete.

Višja predavateljica na UP PEF, Danijela Horvat Samardžija, je sodelovala oz. sodeluje v več kot 16-ih prostovoljskih projektih/akcijah, od tega 4-ih lastnih, ki so bili zelo uspešni. Vsako leto sodeluje v projektu Ane Petrič Mala pozornost za veliko veselje, v katerem se izdeluje novoletne voščilnice za starostnike v domovih za starejše. Leta 2020 je izdelala 1000 novoletnih voščilnic za starostnike, leta 2021 pa 1300. Tudi letos jih izdeluje že vse od januarja, k izdelovanju spodbuja tudi ljudi iz svoje okolice – kot rečeno, tudi študente in zaposlene z UP PEF. Voščilnice lahko prineste v atrij fakultete.

Kamen__ek_prijaznosti__ki_je_na__el_pot_do_mene.jpg

Vsako leto sodeluje tudi v drugih dobrodelnih akcijah, ki jih organizira Ana Petrič (zbiranje oblačil in modnih dodatkov za starostnike, zbiranje zdravstvenih pripomočkov, idr. Aktivno sodeluje v dobrodelnem društvu Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, od samega nastanka društva, z zbiranjem zamaškov in starega papirja. K zbiranju spodbuja tudi ljudi iz svoje okolice, ki ji zamaške in star papir nosijo kar na dom. Tega je toliko, da vsakih nekaj tednov obišče Dinos, kjer preda zbrano. Napisala je tudi dve otroški pesmi na temo zbiranja, s katerimi spodbuja otroke k zbiranju, k dobrodelnosti.

Z dobrodelnim društvom Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki je sodelovala in sodeluje tudi pri zbiranju otroških knjig, didaktičnih iger, higienskih in šolskih pripomočkov, otroških oblačil, kovančkov upanja … Sodeluje tudi v številnih drugih dobrodelnih projektih in akcijah, s katerimi razveseljuje ljudi iz svoje okolice (npr. Kamenčkomanija – izdelava kamenčkov lepih, dobrih misli ob dnevu prijaznosti, Božiček za starostnike – obdarovanje starostnikov za božič, Božiček za otroke – obdarovanje otrok za božič).

Samoiniciativno zbira oblačila in hrano za starostnike in družine v potrebi ter brezdomce. Starostnikom kupuje zdravila, ki si jih starostniki, zaradi nizke pokojnine, ne morejo privoščiti. Tudi za živali ji je mar, zato zbira odeje in igrače tudi zanje.

Poleg tega izdeluje didaktične igre, ki jih podarja vrtcem, osnovnim šolam in cerkvi (za izvedbo verouka), da se otroci z njihovo pomočjo učijo o nečem, da z njihovo pomočjo nekaj ponovijo ali utrdijo. Zaveda se namreč, da je učenje preko igre najboljši način učenja.

Organizirala je tudi nekaj lastnih dobrodelnih akcij

Organizirala je akcijo Mehek objem, ki tolaži srce, katere cilj je bil zbiranje plišastih igrač za osebe z demenco, ki so v domovih za ostarele. V akciji se je zbralo 975 plišastih igrač, ki so bile razdeljene v 22 domov za starejše.

Mehek_objem__ki_tola__i_srce.jpgPripravila je akcijo, katere cilj je bil zbiranje manjših plišastih igrač za otroke iz Ukrajine, ki so prišli v Slovenijo. V akciji se je v manj kot tednu dni zbralo 113 plišastih igrač.

Sreča v očeh, ki pogreje srce, je bila tudi odmevna akcija, katerega cilj je bil izdelovanje velikonočnih voščilnic za starostnike, ki so v domovih za starejše. V akciji je nastalo 558 velikonočnih voščilnic, ki so bile podarjene starostnikom v 4-ih domovih za starejše.

V akciji Barve so moje misli, čopič so moje besede, platno so moji spomini, katere cilj je bil zbiranje pripomočkov za ustvarjanje za osebe z demenco, ki so v domovih za starejše, je bilo zbrano toliko pripomočkov za ustvarjanje, da so bile z njimi omogočene likovne delavnice za osebe z demenco v 6-ih domovih za starejše.

V okviru čudovitega Humanitarčkovega vseslovenskega projekta naključne prijaznosti, ki se ta teden zaključuje, je organizirala zbiranje kamenčkov prijaznosti za, znajo posebno skupino ljudi, skupino, ki pomembno prispeva k izboljševanju kakovosti življenja ljudi z demenco. To so zaposleni na varovanih oddelkih za osebe z demenco. Skupaj s srčnimi posamezniki različnih starosti, med katere sodijo tudi študenti, je do danes izdelala več kot 150 kamenčkov prijaznosti.

Poleg vsega, kar počne, najde čas tudi za druženje z osebami z demenco v domovih za starejše.

Naj_prostovoljci.jpg