Inavguracijsko predavanje prof. dr. Nives Kovač

Dne: 27.11.2024

Kraj: Koper

Vabljeni na inavguracijsko predavanje prof. dr. Nives Kovačredne profesorice za področje Naravoslovno izobraževanje »Pojav sluzastih makroagregatov v severnem Jadranu«, ki bo v sredo, 27. novembra 2024, ob 11.00, v predavalnici P5, v prostorih Univerze na Primorskem, Pedagoške fakultete, Cankarjeva ulica 5, Koper. 

V nadaljevanju si lahko preberete biografijo prof. dr. Nives Kovač, podajamo pa tudi kratek povzetek vsebine njenega predavanja. Vljudno vas vabimo, da se nam pridružite.

Dekanja UP PEF,
prof. dr. Mara Cotič
 


                                                                                                        

Življenjepis prof. dr. Nives Kovač

Podpisana Nives Kovač sem rojena 3. marca 1966 v Kopru. Osnovno šolo sem obiskovala v Sečovljah, leta 1984 pa sem zaključila srednješolsko izobraževanje na Srednji matematični šoli v Kopru, pedagoške naravoslovne smeri. Šolanje sem nato nadaljevala na Pedagoški akademiji (Univerza Edvarda Kardelja v Ljubljani), kjer sem si leta 1987 po končanem višješolskem študiju pridobila strokovni naslov “predmetna učiteljica biologije in kemije“. Študij sem nato nadaljevala na isti fakulteti, kjer sem zaključila še visokošolski študij pedagoške smeri biologija – kemija, na oddelku: Kemijsko izobraževanje in informatika. Diplomirala sem leta 1990 in si pridobila strokovni naziv “profesor kemije - biologije”. V šolskem letu 1989/90 sem tudi poučevala biologijo in kemijo na osnovni šoli Izola.

Septembra 1990 sem se kot mlada raziskovalka zaposlila na oddelku Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB), tj. na Morski biološki postaji Piran in se hkrati vpisala na podiplomski študij na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo      Univerze v Ljubljani (Oddelek: Kemija in kemijska tehnologija). Decembra 1994 sem zaključila študij in si pridobila naziv magistra kemije. Po uspešno opravljenem magisteriju sem vpisala na doktorski študij (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo) in nadaljevala s študijem fotokemičnih pretvorb organskih spojin, s poudarkom na študiju fotokemične razgradnje naravnih sluzastih makroagregatov ter sintetičnih saharidov. Leta 1999 sem na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani prav tako uspešno zagovarjala doktorsko nalogo z naslovom “Fotokemične pretvorbe izbranih polisaharidov in modelnih substratov v vodnih medijih.

Od leta 1990 do januarja 2024 sem bila kot raziskovalka vključena v raziskovalno dejavnost Morske biološke postaje, tj. oddelka Nacionalnega inštituta v Ljubljani, kjer sem sodelovala v številnih domačih in mednarodnih raziskovalnih ter aplikativnih projektih. Moje raziskovalno delo je bilo v večini povezano z raziskovalnim programom ʺRaziskave obalnega morja (ARRS, danes ARIS) ʺ, občasno pa sem bila bodisi vodja bodisi aktivna sodelavka tudi v različnih drugih projektih. Skupaj imam več kot 33 let izkušenj na področju osnovnih in aplikativnih raziskav morja, s posebnim poudarkom na tematskih sklopih:

  1. kroženja, sestave in pretvorb organske snovi v morju in pojav sluzenja morja;
  2. pretvorbe suspendirane snovi med sedimentacijo v vodnem stolpcu
  3. onesnaževanje obalnega morja;
  4. študij fotokemičnih pretvorb naravnih in modelnih polimerov pod vplivom naravne in umetne svetlobe;
  5. raziskave procesov hiperslanih območij s poudarkom na študiju pretvorb in sestave solinskega blata in mikrobne plasti - petole v Sečoveljskih solinah.

Poleg raziskovalne dejavnosti sem ves čas aktivno delovala tudi na pedagoškem področju. V preteklosti sem poučevala na osnovni in srednji šoli ter pri strokovnem izpopolnjevanju pedagoških delavcev. V letih 20012011 sem sodelovala tudi v dodiplomskem pedagoškem delu na Fakulteti za pomorstvo in promet v Piranu Univerze v Ljubljani (predmeti: varstvo okolja, snovi v transportu, onesnaževanje morja).

Od leta 2011 pa sem redno zaposlena na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, kjer sem vključena v izvedbo študijskih programov: a) Predšolska vzgoja (Visokošolski strokovni, 1. stopnja, redni/ izredni študij; predmeti: Zgodnje učenje naravoslovja, Raznolikost in varstvo narave ...) in b) Razredni pouk (Univerzitetni študijski program (UN), 1. Stopnja, redni študij; predmeti: Naravoslovje 2 - kemijske vsebine, Naravoslovni eksperimenti, Okoljska vzgoja). Prav zato se raziskovalno ukvarjam še s področjem naravoslovnega izobraževanja.

V času zaposlitve na Nacionalnem inštitutu in Univerzi na Primorskem sem si pridobila tudi dodatna znanja in izkušnje v tujini, ki sem jih uporabila pri svojem raziskovalnem in pedagoškem delu. Kot mentorica in somentorica sem vodila diplomante, magistrante ter doktorande. Poleg tega sem bila vključena v razvoj študijskih programov, učnih načrtov in izobraževalnih gradiv. Občasno sem bila vključena tudi v pedagoške procese na drugih univerzah, prav tako sem še sodelovala pri izvedbi različnih izobraževalnih dogodkov, kot so: dan odprtih vrat (Morska biološka postaja, NIB; UP PEF), strokovna izobraževanja in izpopolnjevanju učiteljev ter članov Univerze za 3. življenjsko obdobje, itd.

Poleg poučevanja pa sem opravljala tudi recenzentsko in uredniško delo. Rezultate svojih raziskav sem, v soavtorstvu z drugimi sodelavci, objavila v znanstvenih revijah, vključno s tistimi, zajetimi v Web of Science.

 

Povzetek predavanja »Pojav sluzastih makroagregatov v severnem Jadranu«

Pojav sluzastih makroagregatov ali sluzenje morja je v severnem Jadranu znano že več kot 294 let, nazadnje pa so se pojavili v večjem obsegu v poletnem obdobju leta 2000, 2002 in 2004 ter prav tako tudi letos poleti. Kopičenje želatinoznega materiala na površini morske vode in pod njo pomembno vpliva na morsko okolje in gospodarske panoge, kot so ribištvo, marikultura in turizem.

Nastanek sluzastih makroagregatov je znan še v drugih morskih območjih, toda v tako veliki razsežnosti je pojav edinstven za severni Jadran. V osnovi gre za prehod raztopljene organske makromolekularne snovi v suspendirano organsko snov oziroma makroagregate. Kljub velikemu številu ekoloških in kemijskih študij še vedno ne poznamo celotnega razvoja samega pojava. Namen predavanja je predstaviti glavne značilnosti in dosedanje vedenje o pojavu sluzenja morja severnega Jadrana.

 

icon open book

Novice

20. dec. | Novice

Okrogli mizi ob šesti ediciji SPEKULE: Gnetljivo navzven

Od 16. decembra 2024 se odvija šesta edicija SPEKULE, ki je nosila naslov Gnetljivo navzven (»KNEADABLE IN THE FLY«). Dogodek, ki je povezal raznolike kulturne ustvarjalce, strokovnjake in ljubitelje umetnosti, se bo zaključil 9. januarja 2025 v Izoli. Med najpomembnejšimi dogodki programa sta bili dve okrogli mizi, ki sta potekali 17. in 18. decembra 2024 v ateljejskih prostorih Vizualnih umetnosti in oblikovanja Univerze na Primorskem na Čevljarski ulici 19 v Kopru.

19. dec. | Novice

Obisk otrok iz Atletske šole

V začetku decembra je Telovadnica UP PEF gostila otroke iz Atletske šole Zajček pri Atletskem klubu Koper.

icon arrow more